Nagy Márton: Az online árfigyelő gyilkos árversenyt okozott

Nagy Márton: Az online árfigyelő gyilkos árversenyt okozott

Már októberben elérhető lehet az egyszámjegyű infláció, és augusztustól növekedésnek indulhat a keresetek reálértéke – minderről Nagy Márton beszélt a tihanyi Tranzit fesztiválon. A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a hazai hitelpiac jövő év nyarára konszolidálódhat. 

A legfontosabb a mostani helyzetben, hogy a magyar gazdaság alapszövete ne sérüljön. Ennek alapja a beruházások támogatása, a munkahelyek teremtése és az export növelése – mondta Nagy Márton a Tranzit fesztiválon Tihanyban. Ez a gazdasági alapszövet nem sérült, de a pandémia óta nagyon feszített munkát végez a kabinet – hangsúlyozta a gazdaságfejlesztési miniszter. 2022 óta létrejött egy energiacsapda, egy kamatcsapda, és az infláció okozta fogyasztói csapda – tette hozzá. Az energiacsapda azért okozott problémát, mert a magyar gazdaság energiaigényes, és ezért ez a válság komolyan érintett minket – mutatott rá a miniszter.

A válság az ország energiaszámláját 10 milliárd euróval növelte meg, és ez eltűnt a gazdaságból. Ezzel párhuzamosan meg kellett védeni a rezsicsökkentést legalább az átlagfogyasztásig – mondta Nagy Márton. A rezsicsökkentés megvédése miatt volt szükség az extraprofitadóra. Összesen 900-1000 milliárd forintot vont el a kormány az extraprofitadók révén – tette hozzá. 2023-ban 1400 milliárd, míg 2024-ben 900 milliárd forint körül lesz a rezsivédelmi alap – hangsúlyozta a miniszter. Nagy Márton szerint 2023-ban elkezdett konszolidálódni az energiapiac, de ez automatikusan nem jelent meg a cégeknél.

Az alacsonyabb energiaárak biztosítása érdekében a kormány kidobálta a fix áramszerződésekből a kkv-kat, gyármentő program és energiahatékonysági beruházások indultak. Mostanra sikerült külkereskedelmi többletet felmutatni, tehát az export érintetlen maradt. 

Az inflációról azt mondta a gazdaságfejlesztési miniszter, hogy ez egy veszélyes dolog, és ezen is változtatni kellett. Ezzel párhuzamosan pedig a hitelek is elszálltak, és ezért indított a kormány Baross Gábor Programot, Széchenyi Tőkeprogramot. Nagy Márton közölte, hogy mindezeken felül a magas kamatok miatt az államadósság finanszírozása is megemelkedett.

ERRE AZT LÉPTE A KORMÁNY, HOGY KORMÁNYZATI INTÉZKEDÉSEK HATÁSÁRA EGY HÓNAP ALATT A LAKOSSÁG 600 MILLIÁRD FORINTNYI ÁLLAMPAPÍRT VÁSÁROLT  – ismertette a miniszter. Nagy Márton szerint ezért 2024-re kikerülünk a kamatcsapdából.

A fogyasztási csapdáról azt mondta Nagy Márton, hogy az összeroppant, és sokként jelent meg. 10-11 év óta nem látott a magyar lakosság reálbércsökkenést, várhatóan augusztusban lesz reálbér-emelkedés. Jövőre visszatérhet a 4-5 százalékos reálbér-emelkedés – mondta a miniszter. Nagy Márton úgy látja, a probléma ott van, hogy a következő hónapokban kialakulhat az a helyzet, hogy az inflációhoz képest jóval magasabb lesz a jegybanki alapkamat, tehát a fogyasztás ettől nem fog növekedni. A fő kérdés, hogy a fogyasztást milyen gyorsan sikerül helyreállítani – tette hozzá.

Ne csak a munkahelyeket védjük meg, hanem a fogyasztásnak is vissza kell térnie a korábbi pályára. A miniszter szerint az infláció elleni küzdelemben nagy segítséget jelentett a kötelező akciózás és az online árfigyelő rendszer. Az online árfigyelő gyilkos árversenyt okozott, és tényleg működik – tette hozzá. Nagy Márton szerint már októberben elérhető lehet az egyszámjegyű infláció. 

A gazdasági növekedésről azt mondta, hogy sem a beruházásokkal, sem az exporttal nincsen probléma. A hitelezési helyzet helyreállításában pedig a jegybank segítségére is szükség lesz, ha az infláció lemegy – ismertette a miniszter. Nagy Márton úgy látja, a hitelpiacok helyreállása jövő év nyarára történhet meg.

A gazdaságfejlesztési miniszter úgy látja, hogy Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az elektromobilitás. Ennek az egyes elemei az elektromosautó, a napelemek, az akkumulátor és a chipek. Ennek az egésznek a gyártási ökoszisztémájáról szól a mostani háború is – mondta Nagy Márton. Ebben a háborúban mi kicsik vagyunk, de helyet adunk ennek az egész ökoszisztémának – tette hozzá. Mi ide szeretnénk hozni ezt az egész ökoszisztémát. A mi gazdaságunkat rá kell húzni erre az ökoszisztémára – ismertette Nagy Márton. 

“Engem nem érdekel, hogy a németek leválnak a kínai gazdaságról nemzetbiztonsági érdekből, de ne kényszerítsék ránk ezt az ostobaságot.

A német cégek jöjjenek ide, és ha ők jönnek, akkor még több kínai jön, és ez jó a magyar gazdaság számára – mondta Nagy Márton. A gazdaságfejlesztési miniszter nagy feladatnak nevezte az ország szempontjából, hogy a lehető legjobb és leggyorsabb közlekedési feltételeket biztosítsa, hogy az áruk a lehető leggyorsabban jussanak el az egyik pontról a másikra. 

2023. augusztus 26.

Forrás: origo.hu

Fotó: Ladóczki Balázs / origo.hu