A járműipari beruházásokban bízhatunk jövőre
Előfordulhat, hogy idén alacsonyabb lesz a növekedés a jelenleg várt másfél százalékos szintnél, de jövőre komolyan beindulhat a gazdaság – mondta a Tudás.hu-nak Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium makrogazdaságért felelős helyettes államtitkára.
Farkas Zsuzsa interjújából kiderül az is, hogy a makrogazdasági részadatok nem túl kedvezőek: az ipar és az aszály sújtotta mezőgazdaság is lefelé húzza a számokat, igaz a szolgáltatások hatása pozitív, és végre a kiskereskedelem is lendületet nyert, oldódni látszik az úgynevezett „óvatossági motívum”. A reálbérek ugyan lehetővé tennének a mostaninál meredekebb fogyasztás-bővülést is, a pálya azonban már egyértelműen javul – hangsúlyozta a szakpolitikus. (Az azóta megjelent negyedéves GDP-szám alapján a magyar gazdaság zsugorodott – a szerk.) Ami az idei makropálya lefutását illeti: a lefelé mutató kockázatok vannak túlsúlyban, de jelentősebb eltérések már nem lesznek a célszámokhoz képest, előfordulhat azonban, hogy valamivel alacsonyabb lesz a növekedés a jelenleg várt másfél százaléknál. Suppan állítása szerint a 2024-es növekedést lehúzta a tavaly ilyenkori tervezéshez képest, hogy a fogyasztás nem nőtt a béremelkedés alapján előre várható ütemben, a német gazdaság problémái és a gyenge európai kereslet visszahúzta az ipari termelésünket, egyes közelmúltban átadott termelőüzemek a tervezettől eltérően nem tudtak elindulni – emelte ki az államtitkár.
A BMW, a Mercedes, a CATL és a BYD beruházása is és számos más kapcsolódó fejlesztés is csak később fordul termőre. De mindezek hatása már bele van számolva a legújabb prognózisokba – húzta alá az államtitkár.
Mi teremti meg az alapot a jelenlegi helyzetben mesésnek tűnő, 3-6 százalék közöttire tervezett jövő évi növekedéshez?- tette fel a kérdést Farkas Zsuzsa, mire fel Suppan Gergely ezt válaszolta: – Biztos, hogy fontos szerepe lesz a növekedésben a fogyasztás helyreállásának, ugyanakkor beruházási fordulattal is lehet számolni. Ennek megágyaznak az állami programok, ugyanakkor a gigaberuházások is várhatóan bekerülnek már a statisztikába jövőre, ráadásul elkezdődhet végre a termelés is ezek keretében. Javítja a kilátásokat, hogy a külső kereslet lassan izmosodik, erre még ráerősít az Európai Központi Bank kamatvágása is. A német gazdaság ugyan dübörögni nem fog, de 2025-ben elérhetőnek tűnik a 0,8-0,9 százalék közötti növekedés, ami szintén támaszt ad a magyar gazdaságnak.
Forrás: Tudas.hu