A Sopron-Kőszeghegyalja 35 éve lett kiemelt üdülőkörzet

A Sopron-Kőszeghegyalja 35 éve lett kiemelt üdülőkörzet

Nem csak napjainkban, de a 80-as években is úgy vélekedtek a szakemberek a Sopron-Kőszeghegyalja régióról, hogy annak természeti adottságai kiemelkedőek, történelmi-kulturális gazdagsága majdhogynem egyedülálló Magyarországon. 35 évvel ezelőtt az itteni üdülési infrastruktúra fejlettebb volt az átlagosnál, és ez a vidék egész évben megfelelő üdülési, pihenési lehetőséget kínált. Ráadásul aminek a jelentőségét a közvetlenül nyugati határ felértékelte.

1988 áprilisában a magyar kormány nem csak megtárgyalta, de el is fogadta Sopron-Kőszeghegyalja üdülőkörzet regionális rendezési tervét és fejlesztési programját. E nagyszabású program végrehajtásával az ezredfordulóra meg kívánták kétszerezni az idegenforgalmat ezen a tájon, a bevételeit pedig a tervek szerint háromszorosára szerették volna növelni.

Idegenforgalom a célkeresztben

A 80-as években az idegenforgalom a magyar gazdaság egyik legfontosabb ága volt, a turizmusból származó bevételek dinamikusan emelkedtek, s mind határozottabban járultak hozzá a fizetési mérleg javításához. Ezért is tartották akkoriban fontosnak, hogy időnként áttekintsék az idegenforgalom egy-egy területét, és ahol szükséges és indokolt volt; ott támogatták a még teljesebb kibontakozást: a fogadóképesség növelését, a szálláshelyek bővítését, nem utolsósorban pedig az infrastruktúra fejlesztését. Mindezt úgy kívánták elérni, hogy az üdülőkörzetek zsúfoltságát csökkentsék; az üdülési adottságok, lehetőségek szélesebb körű feltárásával pedig növeljék az üdülési kínálatot.

Ami a Sopron-Kőszeghegyalja térség mellett szólt

35 évvel ezelőtt a Sopron-Kőszeghegyalja térségre fókuszáltak a szakemberek, annak fejlesztése és kiemelt üdülőkörzetté nyilvánítása összhangban volt a fenti törekvésekkel. A hegyvidéki környezet, a szubalpin klíma, a jelentős termál- és gyógyvízkészletek, nem utolsósorban a turizmus számára még kevésbé hasznosított, de nagy lehetőségeket magában hordozó Fertő tó mind-mind olyan adottságok voltak, amelyek mellett nem lehetett elmenni. Mindemellett a táj történelmi, műemléki gazdagsága már akkoriban is egyedülállónak számított, és mint határvidék az ország egyik legjelentősebb idegenforgalmi úticélja volt. A 80-as években egyre gyakoribbá vált, hogy egy-egy jelesebb alkalommal szinte elárasztották a határmenti városokat a szomszédos országok vásárlói. És nemcsak a főszezonban, de az év minden időszakában jelentős volt az átmenő forgalom.

Külföldi turisták a soproni határátkelőnél a 80-as években
Forrás: Fortepan / Gábor Viktor

A főváros után ide jött a legtöbb külföldi

A térség vonzerejét mi sem bizonyította jobban, mint hogy a vendégforgalma 1978 és 1988 között az országos átlaghoz képest gyorsabban növekedett. 1985-ben a csúcsnapi üdülőnépességszám elérte a 45 ezret, az éves forgalom pedig a 10 millió vendégnapot. Ez az ország 27 üdülőkörzete közül a négy kiemelt körzet után a legmagasabb forgalmi részesedést (3,4 százalék) jelentette.

Beszédes adat, hogy a főváros után itt volt a legmagasabb a látogatókból a külföldiek aránya: 43 százalék. Ráadásul a külföldiek háromnegyede nyugati országból érkezett, és csak 25 százaléka szocialista országból. Ezt az arányt azért is tartották nagy becsben, mivel abban az időben országosan ennek éppen a fordítottja volt jellemző. A Sopron-Kőszeghegyalja térség az ország idegenforgalmi bevételének 11 százalékát, a konvertibilis bevételeknek 16 százalékát eredményezte.

Kőszeg és a Jurisics tér 1984-ben
Forrás: Fortepan / Gábor Viktor

A dinamikus fejlődés mellett hiányosságok

Ugyan a számok magukért beszéltek, ám a dinamikus fejlődés mellett a hiányosságok is felszínre kerültek. Csekély volt az idegenforgalmi kínálat, ami által a nemzetközi forgalomban túlságosan sok

volt az átutazás, az egy naposnál rövidebb bevásárló, kiránduló forgalom. Kisebb mértékű volt a külföldiek által a több vendégéjszakás itt tartózkodás, az igényesebb turisztikai látogatás. A belföldi turizmus fejlődését pedig az olcsó szálláshelyek hiánya gyengítette. Az idegenforgalmat kiszolgáló infrastruktúra is hagyott kívánni valót maga után: a belvárosok közlekedése zsúfolt, a kereskedelmi hálózat pedig túlterhelt volt. Gond volt a szennyvíz elvezetése, nem volt elegendő távbeszélő-állomás. Mindehhez hozzájött, hogy a hazai turisták előtt még megközelíthetetlen volt a Fertő tó és annak vonzáskörzete határőrizeti szempontok miatt.

Forrás: vaol.hu 

2023.04.12