Erdei Barnabás: Mágnesként vonz a fonyódi panoráma
A nyugat-magyarországi régió gazdasági helyzetéről, a Balatonról, azon belül is Fonyódról írt vendégkommentárt Erdei Barnabás, Fonyód alpolgármestere.
Magyarország gazdasági lehetőségeit nagymértékben befolyásolja a közép európai régióban elfoglalt földrajzi pozíciója és adottságai. A nyugat magyarországi részt a természet- és földrajzi adottságok, valamint a történelmi és gazdasági folyamatok eredményeként napjainkban sűrű település hálózat jellemzi. A régióban a gazdasági aktivitás mértéke meghaladja az országos értéket, azonban a régió fejlettsége nem egysége, jelentős belső egyenlőtlenségek tapasztalhatók, tipizálhatók a fejlett és fejlettlen kistérségek. A régión belül Győr-Moson Sopron Vármegye kistérségei a legfejlettebbek valamint megfigyelhetően a megyeszékhelyek, nagyvárosok (Győr, Székesfehérvár, Pécs, Veszprém, Zalaegerszeg) környezetei, ezenkívül turisztikai szempontból a Balaton térsége.
Az önkormányzatok bevételeinek nagysága elsődlegesen a gazdaság fejlettségével, azon belül a gazdasági aktivitással és a jövedelmi viszonyokkal áll összefüggésben. Egy-egy nagyvállalat iparűzési adó befizetése, valamint az építményadó mértéke jelentősen hozzájárulhat az önkormányzatok költségvetéséhez. A régió lakosságának foglalkoztatási szintje, az adottságoknak és a relatív hazai viszonylatban fejlett gazdaságnak köszönhetően az országos adatoknál kedvezőbb. A foglalkoztatottságnál megfigyelhető, hogy a legtöbb munkaerő a nagyvárosokban összpontosul és sokan napi szinten ingáznak a munkahelyükre.
A Balaton Közép-Európa legnagyobb édesvízű tava, hazánk egyik legnagyobb természeti kincse és turisztikai látványossága. Vonzerejét többek között fürdőzésre kiválóan alkalmas, kellemes hőmérsékletű is tisztaságú vize, kedvező klimatikus adottsága és a változatos szépségű táj jelenti.
Az elmúlt években látványos beruházások bizonyították, hogy nem csak múltja, hanem jövője is van a Balatonnak. Ennek köszönhetően egyre többen gondolják úgy, hogy nem csak a nyári szezonban, hanem a főszezonon kívül is ellátogatnak a térségbe.
Turisztikai szempontból megkerülhetetlen a termálvíz-kincsre épülő egészségturizmus. A vendégéjszakák száma kiugró értéket mutat Hévíz és Zalakaros térségben, valamint Balatonfüred, Keszthely és Siófok városokban. Fejlesztési potenciál a Balaton déli partján található Fonyódtól mindössze 5 km-re található csisztapusztai termálvíz, mely ásványi anyagokban az ország egyik leggazdagabbja. A fürdő fejlesztésével a teljes fonyódi járás gazdasági, turisztikai növekedése lenne megfigyelhető. A fonyódi járáshoz, melynek székhelye Fonyód, 17 község és 4 város tartozik. A járás népessége mintegy 35 ezer fő, ipar a térségben nem jellemző de több nagy vállalkozás is segíti az itteni települések gazdaság fejlesztését. Ezek legfőképp elektronikai cégek – Fonyton, Datalogic Hungary Kft., GET Kft. -, valamint gasztronómiai vállalkozások és a térségben jelentős még az agrárium is.
A járás jelentős oktatási központja Somogy Vármegyének, három színvonalas középiskolával valamint a sport területén a Nemzeti Kézilabda Akadémiával.
Fonyódon számos kedvelt és nemzetközileg ismert strand található, valamint itt található a Balaton legnépszerűbb kutyás fürdetőhelye is. Számtalan program, fesztivál, kulturális kikapcsolódás és gasztronómiai lehetőség várja az idelátogatókat valamint a három hektáron elterülő egész évben működő vásár. Túraútvonalak nyújtanak kikapcsolódást az aktív turizmust kedvelőknek a Szaplonczay-sétányról elénk táruló balatoni panoráma pedig mágnesként vonzza az idelátogatókat.
ERDEI BARNABÁS
2023.03.21