A Gyurcsány-korszakhoz képest a munkavállalók átlagosan majd háromszor több fizetést visznek haza – értékelte a KSH augusztusi keresetei adatait a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM). Hozzátették: különösen nagy eredmény, hogy ez idő alatt a minimálbér és a garantált bérminimum is több mint háromszorosára nőtt, miközben egymillióval dolgoznak többen.

Ancient,Oil,And,Gas,Field,In,The,Ukrainian,Carpathians,,Begun
Fotó: Shutterstock

Kijelenthető, hogy a kormány sikeres inflációcsökkentő lépéseinek köszönhetően – mint pl. az online árfigyelő vagy a kötelező akciózás – augusztusban minden bizonnyal megállhatott a fizetések vásárlóerejének mérséklődése, hiszen a reálbérek minimális mértékben, azaz mindössze egy százalékkal csökkentek, a szeptemberi adatok pedig már reálkereseti fordulatot jelezhetnek – áll a közleményben. Mint írják, ezzel visszatérhet a korábbi években megszokott reálbér-emelkedési korszak.

Czomba Sándor, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium (GFM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára hozzátette, hogy a munkaadók és munkavállalók folyamatban lévő tárgyalásai alapján a fizetések vásárlóerejének érdemi növekedése jövőre is folytatódhat, ugyanis a legkisebb keresetek érezhető mértékben emelkedhetnek. A gyarapodó reálkeresetek lökést adhatnak a fogyasztásnak, így az ismét növekedésnek indulva hozzájárulhat a gazdasági bővülés helyreállításához. A kormány célja változatlan, a családok és a munkahelyek védelme érdekében 2023 az inflációcsökkentés, 2024 a növekedés éve lesz. Az államtitkár kiemelte, hogy egy év alatt 73 ezer forinttal 555 900 forintra emelkedett a bruttó átlagkereset.