Szalai Piroska: Itt született meg bennem is a lélek
SZALAI PIROSKA bér- és munkaerőpiaci szakértő vendégkommentárja
„Ahol összefont karú tölgyek kezébe
A Vár úgy simul a város ölébe, mint
Templom az áldott védő keresztre,
Nyílott bölcsőm virágkehelybe.
.…
Sárvár ölén, ringó álmán
Mint pacsirta ajkán ének
Ott született meg bennem is a lélek.”
(Lovász Adrienn: Sárvár ölén)
Sárvár – Vas vármegye – Nyugat-Dunántúl. Lehet, hogy néha nem így érezzük, de itt van Európa közepe. Nézzünk a térképre, ezer kilométerre vagyunk Rómától, Hamburgtól és Csíkszeredától is.
Hozzánk tartoznak Berzsenyi Dánieltől Weöres Sándorig, Szent Mártontól Mindszenty Józsefig, Dukai Takách Judittól Gazdag Erzsiig rengetegen. Mi a Borostyánkő úton tanultunk járni, a szó fizikai valójában is. A mi útjaink többezer éve kötik össze Európa térségeit a Finn-öböltől Aquileláig. A mi őseink termelték a térség legjobb gyümölcseit Kanizsai Orsikám világhírű gyümölcsöskertjében, amik folyamatosan kerültek a király asztalára is. Ők ápolták, gyógyították az ispotályokban a betegeket. Olyan orvosaink voltak, akik kigyógyították Kanizsai Orsikám méhdaganatát is, s így megszülethetett a kis Nádasdy Ferkó, aki korának legnagyobb hadvezére volt, a törökök is tisztelték, azért hívták Fekete Bégnek. A térségünkbeli vitézekkel visszafoglalta vissza többek közt Esztergomot, Tatát és Visegrádot.
Koruk legműveltebb főurai, politikusai éltek itt, örömmel láttunk minden toll-, ecset- és „lantforgató” embert Tinóditól Gárdonyiig. Az első magyar kormány fele itt született és nőtt fel, itt lett nagybetűs MAGYAR Deák, Széchenyi, Batthyany, Eszterházy.
Eötvös Loránd Ság hegyi méréseiből tett megállapításai alapját adták az Einstein-féle általános relativitáselméletnek, illetve az ingáját használták többek közt a texasi kőolajmezők felfedezésénél is, hisz évtizedekig a nyersanyagkutatók legfontosabb műszere volt.
A Rábán épült az első magyar vízerőmű, ezért Szombathelyen, Sopronban, Ikerváron előbb volt elektromos világítás, mint a Schönbrunnban Bécsben.
Aztán jött Trianonn, s minden Nyugat-magyarországi megyét kettészelt. Onnantól kezdtük azt érezni, hogy a világ közepéről a világ végére kerültünk. Gyerekként nagyanyám rengetegszer mesélt róla, hogy Trianon előtt a dédapám és a dédanyám a pici gyerekeikkel vonatra ültek, s Bécsbe mentek családi fényképet készíttetni. A fénykép még megvan, a rajta levők már sajnos nem olvassák ezeket a sorokat. Nagyanyám 1920-ban az esküvőjére selyemkesztyűért Bécsbe ment, amit akkor Sárváron a háború után nem tudott megvenni. Bécs sokkal közelebb volt Budapestnél és akkor egyszerűbb volt eljutni oda.
1922-ben a Pozsony, Moson, Sopron és Vas vármegyék részeiből megalakuló ausztriai Burgenland tartományban és a Magyarországon maradt területeken élők életszínvonala nem tért el. A különbséget 1945 után halmoztuk fel. Jelenleg az Európai Unióban a szomszédos régiók gazdasági fejlettségének különbségét vizsgálva sajnos Burgenland és a Nyugat-Dunántúli régió eltérése a legnagyobb. Ezt az utóbbi évtizedben kezdtük lefaragni ugyan, de még van teendő.
Nagyon bízom benne, hogy tovább tudjuk zárni az ollót. A bizalomra az ad alapot, hogy nekünk magasabb az átlagos iskolai végzettségünk, mint Burgenlandban. Jóval kevesebb a 20-64 évesek között
a legfeljebb alapfokú végzettségűek aránya, s nagyobb a szakképzetteké. Az ország többi régiójához viszonyítva is csak Budapesten és Pest megyében jobb ez az arány a miénknél, tehát alapozhatunk a vasi, zalai, győr-moson-soproni szakértelemre. Továbbá már hosszú évek óta nálunk az egyik legkisebb a munkanélküliségi ráta egész Európában, a 20-64 évesek foglalkoztatási rátája pedig az egyik legnagyobb. Sőt arról viszonylag keveset beszélünk, hogy a high-tech szférában dolgozók aránya is kimagasló a régiók között mind a nők, mind a férfiak esetében.
Még a 2011-es népszámláláskor is az ország összes járása közül a Sárvári járásban volt a legmagasabb a nők foglalkoztatási rátája, s a férfiak és a nők együttesen is a Mosonmagyaróvári járás utána második legjobbak voltak Sárváron. A lista elején minden helyet a régió járásai foglalták el. Ezek az évek a magyar munkaerőpiac legrosszabb évei voltak. Most mindenhol javult a helyzet, kíváncsian várom, hogy a tavalyi népszámlálás mit fog mutatni. Úgy érzem, most sem kell szégyenkeznünk majd.
Sokszor mondják rólunk, hogy kemény, kitartó, konok emberek vagyunk. Igen, elődeinknek sem volt egyszerű a családjaik megélhetését biztosítani, felnevelni tisztességben és taníttatni a gyerekeiket, ezért megtanultak kemények és kitartók lenni. A példájuk erőt ad, bárhol kell is helytállnunk, s talán tovább tudunk adni majd valamit belőle a gyerekeinknek is.
Gratulálok a West Hungary Projekt indulásához, szülessen nagyon sok érdekes írás és tartsanak rengeteg sikeres rendezvényt alakuljon egy nagyon pezsgő közösség a segítségével! Köszönöm a megtisztelő felkérést, igazán sokat jelent számomra egy kicsit újra hazatérni – akár virtuálisan is.
SZALAI PIROSKA
2023.03.30