Kamarai közreműködéssel indul a Demján Sándor Program

Kamarai közreműködéssel indul a Demján Sándor Program

Együttműködési megállapodást írt alá a Nemzetgazdasági Minisztérium és a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara a Demján Sándor Programról, amely révén kormány 4,3 milliárd forinttal támogatja a kamarát. Cél egyebek mellett a vállalkozások exportképességének és a termelékenységének növelése. 

Nehéz helyzetben van az ország, de a vállalkozókat az különbözteti meg másoktól, hogy nem ismernek lehetetlent, így ezt a nehéz helyzetet lehetőségként látják – vezette fel az NGM-mel kötött megállapodás aláírása előtti értékelését Nagy Elek, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke. Az MKIK új vezetésének filozófiájáról elmondta, hogy mivel köztestületként kell működniük, a feladatuk a gazdaság általános érdekképviselete, ezért helyezték a vállalkozásokat, illetve azok versenyképességének növelését programjuk középpontjába. A cél a tudásalapú kamara megteremtése, a munkaintenzív szakaszból a technológia-intenzív szakaszba lépnek át. Az NGM-mel kötött megállapodásuk is azt célozza, hogy a kormánytól kapott támogatást e cél érdekében használják fel. Ez a vízió szép, de azért a mával is van dolgunk, az MKIK ezért is tett le az asztalra egy 15 pontos programot, amiben azt is jelzik, melyek most a fájó pontok a vállalkozások számra. Ezek nem igényelnek pénzt – szögezte le. A legnagyobb problémák között említette a piaci keresletet, a munkaerőpiaci nehézségeket, és az adminisztrációs terheket. Utóbbiak között az uniós előírások mellett sajnos vannak a magyar szabályozásból adódóak is – tette hozzá. Nagy Elek felvetette egy nagyszabású „termelékenységi konferencia” megtartását, ahol a kormány, a jegybank, a kamarák, az érdekképviseletek és a vállalkozók közösen járnák körül a problémát, hogy abból olyan megoldások szülessenek, amelyek javítani tudják a hazai termelékenységet.

A kormány az új vezetésű MKIK-tól a termelékenységének növelését várja, és azt kéri, hogy politikamentesen működjön, a vállalkozók érdekeit proaktívan képviselve  – mondta Nagy Márton gazdasági miniszter, hozzátéve, hogy a jelek szerint az MKIK sem gondolja ezt másként, hiszen már meg is érkezett a 15 pontos javaslatcsomagjuk. Ebből kiemelte az exportáló hazai vállalkozások segítését. Jelenleg a magyar kivitelből a kkv-k 7,8 százalékkal részesednek úgy, hogy a miniszter szerint 15 ezer exportképes cég van a körükben. Mint hozzátette, utóbbin olyan vállalkozást ért, amelyik több évig is képes jelen lenni a külpiacon. Az MKIK-elnök erről elmondta, hogy az exportképesség növelése érdekében egyenként mérik fel a vállalkozásokat, megnézik, milyen termékekkel vannak jelen a külpiacokon, és mire van szükségük a sikerhez.

Forrás: vg.hu 

2024.12.04