Kedvezően alakultak a szolgáltatás-külkereskedelmi folyamatok
A szolgáltatás-külkereskedelmi folyamatok a második negyedévben kedvezően alakultak, az euróban számított többlet 2,7 milliárd eurót, rekord szintet ért el – hasonlóan a júniusi termékkülkereskedelmi adathoz.
Éven belül ráadásul jellemzően a harmadik negyedévben a legnagyobb az egyenleg a turizmus miatt, így ekkor nem kizárt az újabb rekorddöntés. Ez alapján tehát a gyenge második negyedéves GDP adatot biztosan nem a külkereskedelmi egyenleg alakulása idézte elő – a KSH pénteki adatközléséből kiderül majd, hogy akkor mi indokolta.
A nemzetközi turizmus újjáéledését a mai adat is alátámasztja: az export euróban számított értéke 27,8 százalékkal, míg az importé 42,6 százalékkal emelkedett – továbbra sem igaz tehát az az állítás, hogy a magyaroknak ne lenne pénzük utazni, csupán külföldön teszik ezt, miközben a külföldi turisták itthoni költései nem nőnek ilyen ütemben. Az egyenleg ugyanakkor ennek ellenére is javulni tudott, 137 millió euróval. A szállítási szolgáltatásoknál az export értéke 5,9 százalékkal, míg az importé 13,1 százalékkal csökkent – nem egyértelmű, hogy emögött mennyiben áll árhatás és mennyire volumenhatás. Itt az egyenleg 57 millió euróval javult. Ehhez hasonló mértékű a javulás az üzleti szolgáltatásoknál, ahol az export euróban számított értéke 3,5, míg az importé 1,9 százalékkal emelkedett.
A szolgáltatás-külkereskedelem esetében nehézség, hogy csak folyó áras adatok ismertek, ez pedig a mostani volatilis árkörnyezetben nehezebben értelmezhető. Az ugyanakkor látszik a mai adatokból, hogy a nemzetközi turizmus volumene növekszik, ami azért is fontos, mert hazánknak e területen a koronavírus előtt jelentős többlete volt, ezt pedig kívánatos lenne visszaszerezni. Itt a harmadik negyedév egy erős nyári szezonnal és az atlétikai világbajnoksággal még erősebb egyenleget hozhat. Ez tehát azt is jelenti, hogy a korábbi várakozásoknak megfelelően a nettó export az idén pozitívan járulhat hozzá a gazdasági teljesítmény változásához úgy a termékek, mint a szolgáltatások oldaláról. Ez egyben a folyó fizetési mérleg egyenlegének javulását is jelenti, amely a várakozásoknál is nagyobb lehet, a tavalyi jelentős hiány után az egyenleg az idén megközelítheti az egyensúlyi szintet – itt a kérdés a profitkiáramlás nagysága lesz.
Forrás: Makronóm Intézet
2023.08.30