Nagy Márton: A kormány 14 célzott intézkedéssel segíti a gazdaság megerősödését

Nagy Márton: A kormány 14 célzott intézkedéssel segíti a gazdaság megerősödését

Nagy Márton: A kormány 14 célzott intézkedéssel segíti a gazdaság megerősödését

A háború és az elhibázott brüsszeli szankciók miatt Magyarországon éves alapon a második negyedévben 2,4 százalékkal csökkent a GDP, míg az előző negyedévhez viszonyítva kismértékű, 0,3 százalékos mérséklődés volt látható. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerdai közleményében a GDP adatok kapcsán kiemelte, hogy „a háború és szankciók károsan befolyásolták a magyar gazdaság teljesítményét, ugyanis a fogyasztás visszaesését és a beruházások lassulását okozták. De a negatív külső gazdasági környezet, többek között a német gazdaság stagnálása sem segített”. A miniszter kiemelte, hogy „a 2023 második negyedévi GDP visszaesés a negatív gazdasági ciklus alja, hazánk gazdasága a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően növekedési irányba fog fordulni, a harmadik és negyedik negyedévben gyors visszapattanás várható”.

A GAZDASÁG ALAPJAI ERŐSEK: ÚJABB ÉS ÚJABB, JELENTŐS MÉRTÉKŰ BERUHÁZÁSOK ÉRKEZNEK HAZÁNKBA, EGYRE TÖBBEN, MÁR KÖZEL 4,8 MILLIÓAN DOLGOZNAK MAGYARORSZÁGON, MIKÖZBEN REKORD ALACSONY SZINTRE SÜLLYEDT A REGISZTRÁLT ÁLLÁSKERESŐK SZÁMA.

A járműipar és az akkumulátorgyártás jól teljesít, az export pedig szárnyal – sorolta a miniszter.

Megerősítette:,

A KORMÁNY CÉLJA, HOGY 2023-BAN AZ ÉV EGÉSZÉT TEKINTVE ELKERÜLJE A RECESSZIÓT, 2024-BEN PEDIG ELÉRJE A 4 SZÁZALÉKOS GAZDASÁGI NÖVEKEDÉST, MIKÖZBEN MEGVÉDI A NYUGDÍJASOKAT, A CSALÁDOKAT ÉS A MUNKAHELYEKET.

Ennek érdekében a kormány 14 lépéssel erősíti a gazdaságot.

  •  Nagy Márton az első pontban jelölte meg, hogy A KORMÁNY LETÖRI AZ INFLÁCIÓT,
    amely többek között a 15 százalékra emelt kötelező akciózásnak és az online árfigyelőnek köszönhetően már októberre egy számjegyűvé válhat. Az eredmények már most látványosak, az év eleji csúcsról 8 százalékponttal csökkent az infláció. Az infláció letörése támogatja a fogyasztás élénkülését, ami aktívan hozzájárul a gazdasági növekedéshez.
  •  A kormány intézkedéseinek köszönhetően MÁR AUGUSZTUSTÓL ÚJRA EMELKEDHETNEK A REÁLBÉREK,
    ezzel is növelve a családok vásárlóerejét és a fogyasztás mértékét – sorolta a második pontban a miniszter. Az infláció letörése tehát a reálbéreket újra növekedési pályára állítja – szögezte le.
  •  A harmadik pontba sorolta, hogy A KORMÁNY FENNTARTJA HÁZTARTÁSOK SZÁMÁRA A REZSIVÉDELMET
    az átlagfogyasztás mértékéig, ami havonta MINTEGY 181 EZER FORINTOS TÁMOGATÁST JELENT MINDEN MAGYAR CSALÁDNAK.
  •  A negyedik pontban említette, hogy A KORMÁNY DÖNTÉSÉNEK MEGFELELŐEN A LAKOSSÁGI JELZÁLOGHITELEKRE VONATKOZÓ KAMATSTOP IS FENNMARAD ÉVVÉGÉIG,
    amely eddig már mintegy 350 ezer családot védett meg a magas kamatokkal szemben, JELENLEG IS 300 EZER CSALÁD BIZTONSÁGÁT GARANTÁLJA.
    A vállalati és lakossági kamatstop intézkedés összesen már közel 330 milliárd forinttal támogatta a családokat és a kkv szektort.
  •  A miniszter ötödik pontja szerint a kormány a családok vásárlóerejének jelentős növelése és a kereslet élénkítése érdekében AUGUSZTUSTÓL 200 EZER FORINTTAL, ÖSSZESSÉGÉBEN 650 EZER FORINTRA EMELTE A SZÉP KÁRTYA KEDVEZMÉNYES KERETÉT,
    amelynek felhasználhatóságát kiterjesztette a hidegélelmiszerekre is.
  •  A hatodik pont arról szól, hogy a kormány fenntartja a teljes foglalkoztatottságot, sőt a dolgozók száma mára megközelítette a 4,8 milliót. Ahol nincs elegendő magyar munkaerő, ott az új vendégmunkásokról szóló szabályozás segíti a gazdaság zavartalan működését.
  •  AZ 1000 MILLIÁRD FORINTOS KERETTEL RENDELKEZŐ BAROSS GÁBOR ÚJRAIPAROSÍTÁSI HITELPROGRAM
    és a 600 milliárd forintos Baross Gábor Tőkeprogramon rendkívül kedvező forrásai minden vállalatnak folyósításra kerül, „eddig a források közel 75 százaléka került leszerződésre” – írta a hetedik pont alatt Nagy Márton.

2023. augusztus 16.

Forrás: origo.hu

Fotó: Soós Lajos / MTI