Rekord a külker egyenlegben
Áprilisban ismét rekordot döntött a termékkülkereskedelmi egyenleg: az egy évvel korábbihoz képest 1,4 milliárd euróval javult és 1,8 milliárd eurót tett ki. Ez mindenképpen kedvező meglepetés, hiszen a fogyasztás beindulásával az import nagyobb mértékű bővülésével számolnánk.
A kedvező egyenlegre szükség is van, hiszen a forint az elmúlt napokban érdemben gyengült az euróval szemben, a kedvező termékkülkereskedelmi egyenleg és az ebből fakadó folyó fizetési mérleg pedig támaszt jelenthet a forintnak, ez pedig segítheti a jegybankot a kamatkondíciók további mérséklésében. Az adat hatására egyébként a forint valóban erősödött is kismértékben – remélhetőleg ez a folyamat a nap további részében fennmarad.
A kedvező egyenleg az export euróban számított értékének 8,8, míg az import értékének 3,5 százalékos bővüléséből adódik. A javulásnak csak minimális része származik a cserarányok javulásából az előző havi árindex alapján (az energiaárak normalizálódása miatt az import ára némileg jobban csökkent, mint az exporté euróban kifejezve), így a volumeneknek kellett kedvezően alakulniuk. A korábbi árindexek alapján az export volumene éves alapon 13-14, míg az importé 8-9 százalékkal bővülhetett. Ezt részben okozza a munkanaphatás: az idén áprilisban 3-mal több munkanap volt, mint egy évvel korábban, de ez még önmagában kevés lehetett az ekkora bővüléshez. Ebben szerepet játszhatott az előző havi kedvezőtlen ipari termelési adat – az elmaradt termelés a jelek szerint áprilisban legalább részben pótlásra került, így az ipari termelés is kedvezően alakulhatott. Ennek pontos értéke a pénteki adatközlésből fog kiderülni. Kérdés, hogy ez mennyire lesz tartós folyamat vagy mennyire csak egyszeri, hónapok közötti ingadozás. Az export növekedése természetesen húzza magával az importot is. Az importot felfelé húzza a fogyasztás bővülése is, itt azonban kedvező lehet, hogy a fogyasztás inkább a szolgáltatásoknál bővül, aminek az importigénye kisebb, mint például a tartós fogyasztási cikkeké. A beruházások és különösen is a gépberuházások vélhetően továbbra is csökkennek, ezt pedig mérsékli az importot. A következő hónapokban remélhetőleg a kedvező tendencia fennmarad – ez lényeges az árfolyam szempontjából és így a folyó fizetési mérleg a növekvő fogyasztás mellett sem kellene, hogy negatívra változzon.
Forrás: Gránit Alapkezelő
2024.06.05